×
ARAMA
TanriyiTanimak.com
Bak - Keşfet - Sor
Soru & Cevap

Mutlu olmak için neden Rabbe ihtiyacım var?

PDF

Soru: “Hayatımdan memnunum ve mutluyum. Neden “kutsal varlık” kavramından bir amaç ve mutluluk duygusu türetmem gerekiyor?”

Haklısın, hayatında Rabbe ihtiyaç duymadan da mutluluğu yakalayabilirsin. Birçok insan maddi zenginlikten, sevgi dolu bir aileye sahip olmaktan ve hayata dair birkaç küçük problemden hoşlanır. Ancak şu anda ne kadar mutlu olursan ol, hayatına Rabbi davet ettiğinde yaşayacağın mutluluk daha tatmin edici olacaktır. Rabbi tanımak BÜYÜK bir fark yaratır.

Bunu şöyle düşün, üç tekerlekli bisiklete binmek bir çocuk için oldukça eğlenceli gözükür ama daha sonra bu çocuk büyüyüp bir Porsche araba sürerse ve bunu üç tekerlekli bisikletle kıyaslarsa aslında ne kadar sıkıcı olduğunu fark eder. Hayatta istediğin her şeye sahip olduğunu düşünebilirsin ancak bunu üç tekerlekli bisiklete binen birinin bakış açısından düşünüyor olabileceğini de fark etmelisin.

İsa Mesih, hiçbir şey ve kimsenin yapamayacağı şekilde içimizdeki tüm arzuları yerine getirebileceğini söyler (Yuhanna 4:13,14 ve 6:35). Çünkü bizler sadece fiziksel varlıklar değil aynı zamanda ruhsal varlıklarız. Sadece Rab ruhsal açlığımızı ve susuzluğumuzu tamamen giderebilir ve Rab olmadan mutlu olabilsek de ancak Rabbi tanıyarak ve hayatımıza davet ederek gerçek neşe, tatmin ve huzura sahip olabiliriz.

Öte yandan sonsuzluk sorununa bakacak olursak, ya dünyada geçirdiğimiz tüm zaman Rabbin bizi test ettiği bir süreçse? Yaşadığımız her şey O’nu tanıyıp tanımayacağımıza dair bir test olabilir. Eğer öyleyse, sence sınavın nasıl geçiyor? Kutsal Kitapta Romalıların 1. Bölümünde de dediği gibi, Rabbin bilgisini “görmezden” mi geliyorsun? Etrafında O’nun varlığının kanıtlarını görüyor ancak yine de O’nu kabul etmek istemiyor musun?

Peki ya hayatına Rabbi asla kabul etmezsen, o zaman ne olur? Senin de düşündüğün gibi, yaşamın faydalarından yararlanıp yine mutlu olabilirsin. Ama bu mutluluğun dünyayla sınırlı kalacağını ve burada yaşanıp biteceğini bilmelisin, çünkü Rabbi reddetmeyi seçtin. Bu durumda hediyeyi, yani kendi varlığını, kabul ettiğin halde hediyeyi vereni, Rabbi reddetmiş olursun.

Ya Rab henüz kendini göstermediyse ama sonraki yaşamda, O’nu reddetmeyen ve kabul edenler için çok daha yaratıcı şeyler planladıysa? Ya o hayat şu an yaşadığımız hayatı aşacak derecede güzel bir hayatsa ve üç tekerlekli bisiklet ya da Porsche sürmekten çok daha fazlasıysa? Eğer Rabbi reddettiysen, tüm bunları görmek ve öğrenmek için orada olmayacaksın demektir.

 Tanrı'yla arkadaşça bir ilişki başlatmaya ne dersiniz?
 Bize e-mail ile ulaşın…

BU MAKALEYİ PAYLAŞIN: