×
ARAMA
TanriyiTanimak.com
Bak - Keşfet - Sor
İsa Mesih Kimdir?

İsa'nın İlk Öğrencilerine Ne Oldu?

PDF

İsa Mesih çarmıha gerildikten ve gömüldükten üç gün sonra mezarı boştu. Bazıları O'nun bedeninin öğrencileri tarafından çalındığını ve ölümden dirildiğine dair bir hikayenin uydurulduğuna inanırlar. Eğer bu inanış gerçekse, niçin bu kişiler kendi uydurdukları bir yalan uğruna canlarını vermişlerdir? Siz kendi uydurduğunuz bir yalan uğruna canınızı verir miydiniz?

ON İKİ HAVARİ
 1. Andreya - çarmıha gerildi
 2. Bartalmay - dövülüp çarmıha gerildi
 3. Alfya oğlu Yakup - taşlanarak öldürüldü
 4. Zebedi oğlu Yakup - kafası kesildi
 5. Yuhanna - inancından dolayı sürgünde yaşlılıktan öldü
 6. Yahuda (İskariyot değil) - taşlanarak öldürüldü
 7. Matta - mızrakla öldürüldü
 8. Petrus - baş aşağıya çarmıha gerildi
 9. Filipus - çarmıha gerildi
 10. Simun - çarmıha gerildi
 11. Tomas - mızrakla öldürüldü
 12. Matiya - taşlanarak öldürüldü

Bu kişilerin hepsi kendilerini bir odaya kilitleyip topluca intihar etmemişlerdir. Bu kişilerin her biri ailelerini ve işlerini terk etmişlerdir, dünyanın dört bir yanına dağılmışlardır, İsa Mesih'in öldüğünü ve dirildiğini vaaz etmişlerdir. Eğer İsa Mesih'in öğrencileri, vaaz ettikleri şeyleri bütünüyle uydurdularsa ve yalan olduğunu biliyorlarsa, her biri ayrı zamanlarda, ayrı yerlerde niçin canlarını bu uğurda feda etmişlerdir? Dirilişin yalan olduğunu iddia etmek mantıksız bir yaklaşım.

Mantıklı yaklaşım ise tarihsel gerçeklerdir. İşkence altındayken, öldürülürken bile hiçbir öğrenci (havari) yada olaylara tanık olan Yahudiler, İsa'nın ölümden dirildiğini reddetmemiştir. Bazı kişiler gördükleri hakkında konuştukları için tutuklanıp tehdit edildiklerinde şu cevabı vermişlerdir: "Biz gördüklerimizi ve işittiklerimizi anlatmadan edemeyiz." (Elç. 4:20)

Onlar İsa Mesih'in dövülüp, kırbaçlanıp, çarmıha gerildiğini biliyorlardı. Ölümünden 3 gün sonra dirileceğini belirttiği için, mezarının başında Romalı askerlerin nöbet tuttuğunu da biliyorlardı.

Üçüncü gün nöbetçi askerler kaçmış, mezarın girişine yerleştirilip mühürlenen iki tonluk kaya yerinden kaydırılmış ve İsa Mesih'in bedeni yok olmuştu. Mezarın içine giren Petrus ve Yuhanna, İsa'nın bedenine sarılmış olan kumaşların kozasından çıkan ipek böceği emsali, içinin boşalmış ancak çözülmemiş bir şekilde kayanın üzerinde durduğunu görmüşlerdi.

Kısa bir süre sonra öğrenciler İsa Mesih'i fiziksel olarak ve canlı kanlı bir şekilde aralarında defalarca görmüşlerdir. O'nunla birlikte uzun sohbetler etmişler, yemek yemişlerdir. Bu öğrenciler, İsa Mesih'in ölümden dirildiğini, O'nun ilan ettiği her şeyi gerçekleştirdiğini ve Tanrı'nın Oğlu olduğunu ifade etmişler ve bu ifadelerini canları pahasına yaymışlardır.

Sizin fikriniz nedir? İsa Mesih'in dirilişi hakkında yeterince bilginiz var mı?. İsa Mesih'in yaşamını, ölümünü ve dirilişini daha detaylı bir şekilde öğrenmek için Kutsal Kitap'ın "Yuhanna" bölümünü okumanızı tavsiye ederiz.

 Tanrı'yla arkadaşça bir ilişki başlatmaya ne dersiniz?
 Bize e-mail ile ulaşın…

BU MAKALEYİ PAYLAŞIN: