×
ARAMA
TanriyiTanimak.com
Bak - Keşfet - Sor
Tanrı Var Mı?

Bir Bilim Adamı, Rabbin Var Olduğuna Dair Kanıtlar Sunuyor

Şu makaleye bakın: Tanrı Var Mı? - İnanmak İçin Sebepler

İnsan Genomu Projesi’nin Yöneticisi Dr. Francis Collins. Veritas Forum’un (www.Veritas.org) izniyle kullanılmıştır.

PDF
 Tanrı'yla arkadaşça bir ilişki başlatmaya ne dersiniz?
 Bize e-mail ile ulaşın…

Video transkripti:

Yerçekiminin olduğundan biraz daha zayıf olduğunu varsayalım. Şaşırtıcı bir şekilde, eğer yerçekimi gerçek değerinden onda on dörde daha az zayıf olsaydı, Büyük Patlama’dan sonra yıldızların, galaksilerin, gezegenlerin ve bizlerin birleşmesi için yeterli yer çekimi kuvveti olmayacaktı. Yaşam gibi bir şeyin olasılığı olmaksızın sonsuz, dağınık ve yaşama elverişsiz bir evrenimiz olabilirdi.

Yerçekimi sabiti biraz daha güçlü olsaydı, o zaman da her şey daha erkenden bir araya gelir ve Büyük Patlama’nın ardından Büyük Çatırtı gelirdi. Açıkçası bu pek hoş olmazdı, çünkü hayatın ortaya çıkması için zamana ihtiyaç var ve bu durumda gereken hiçbir zaman var olmayacaktı.

Gördüğünüz üzere, hayal edebileceğiniz hemen hemen her değere sahip olabilecek bu yer çekimi sabitinin gerçekten de yaşamı mümkün kılabilmesi için ne ilginçtir ki hata payı çok az olan, kesin bir değere sahip olması gerekiyor.

Ve bu değer, bu tarzda olan diğer on beş sabitten sadece bir tanesi. Bu değerlerden herhangi birini kurcalar veya değiştirmeye kalkarsanız, sonuç hiçbir yaşam biçimini sürdüremeyen bir evrenle sonuçlanır. Burada yalnızca aşina olduğumuz hayattan değil, karmaşıklık içeren her şeyden bahsediyorum.

Bu durum, bir çıkış yolu olmasına rağmen, katı ateistler için zor bir meydan okuma gibi görünüyor. Öyleyse size çıkış yolunun ne olduğunu söyleyeyim.

Temelde iki seçeneğiniz var, öncelikle her şeyin bir tesadüften ibaret olduğunu söyleyemezsiniz. Çünkü, olanların yalnızca bir tesadüf olması hayal edilemeyecek kadar düşük bir ihtimaldir. Öyleyse, ya ölçemediğimiz, bu sabitlerin farklı değerlerine sahip sonsuz bir paralel evrenler dizisi var ve tabii ki yaşamın mümkün olduğu bir evrende yaşamalıydık aksi halde burada olup bu konuşmayı yapıyor olmazdık.

Ya da aslında her şeyin belli bir amaç için belirlendiğini söyleyebilirsiniz. Şimdi, bu sonuçlardan hangisi daha fazla inanç gerektiriyor?

 Tanrı'yla arkadaşça bir ilişki başlatmaya ne dersiniz?
 Bize e-mail ile ulaşın…

BU MAKALEYİ PAYLAŞIN: