×
ARAMA
TanriyiTanimak.com
Bak - Keşfet - Sor
İsa Mesih Kimdir?

İsa Mesih ve dünyadaki diğer dinler arasındaki farklar nelerdir?

İsa Mesih’in dünyadaki diğer popüler dini inanışlardan nasıl farklı olduğuna dair kısa bir bakış.

PDF

Dünya dinlerinden ve liderlerinden oldukça farklı duran hatta tam tersi olan İsa Mesih’in önemli yönlerinden bazılarına kısa bir göz atalım.

1. İsa Mesih bizimle ilişki kurar. Daha önce hiç ilk adımı hep senin attığın bir ilişkide bulundun mu? Bu tür ilişkiler yorucudur ve genellikle çok uzun sürmezler. En iyi arkadaşlar, birbirleriyle vakit geçirmekten o kadar mutlu olurlar ki, bu ilişkiyi sürdürebilmek için zamanlarını eşit olarak birbirlerine ayırırlar. Rabbe ulaşmaya çalışan dinlerin aksine, İsa Mesih’e baktığımızda Rabbin bize ulaşmaya çalıştığını görürüz. Mesih bize neden geldiğini şu şekilde söylemiştir: “bense insanlar yaşama, bol yaşama sahip olsunlar diye geldim.” O, kendisine inananlara sonsuz yaşam vermeye gelmiştir.

2. İsa Mesih Rab olduğunu iddia eder. O’nun dışında hiçbir dinin önde gelen ismi veya lideri Rab olduğunu iddia etmemiştir.

3. İsa Mesih kusursuz bir hayat sürdü ve yapmış olduğu mucizelerle tanrılığını gösterdi. Körleri iyileştirdi, denizdeki şiddetli fırtınayı dindirdi, insanları ölümden diriltti ve binlerce insana birdenbire yemek sağlayabildi. Dünya dinlerinin ilginç mesajlar veren liderleri olsa da hiçbiri İsa Mesih’in yaptığı gibi mucizevi güçler sergilememiştir. İsa Mesih şöyle diyor: “Bana iman edin; ben Baba’dayım, Baba da bendedir. Hiç değilse bu işlerden dolayı iman edin.”

4. Dünyadaki birçok dinde insanlar günahları için kendilerini cezalandırıyorlar ya da kendilerini kurban etme ritüelleri gerçekleştiriyorlar. İsa Mesih bize bağışlanma sunar çünkü Kutsal Kitap şöyle diyor “Tanrı ise bizi sevdiğini şununla kanıtlıyor: Biz daha günahkârken, Mesih bizim için öldü.” İsa Mesih günahlarımızı çarmıhta taşımış ve canını vererek tüm günahlarımızın bedelini ödemiştir.

5. İsa Mesih çarmıha gerildikten üç gün sonra ölümden dirildi. Birçok din reenkarnasyon hakkında konuşur. İsa, birçok kez öğrencilerine çarmıha gerileceğini ve üç gün sonra ölümden dirileceğinden bahsetmiştir. Mesih, tanrılığını herkesin gözü önünde hiçbir şüphe bırakmadan göstermek istemiştir. Romalı yetkililer bunun farkına varıp bu sebeple Mesih’in mezarının kapısına 11-14 tane Romalı asker yerleştirmiş ve mezarı Roma amblemleriyle mühürleyerek insanları uzak durmaları için uyarmıştır. Yine de, üç gün sonra Mesih’in bedeni mezardan çıkmış ve İsa kendisini 500’den fazla insana göstermiştir. Hiçbir din, liderlerinin veya önemli kişilerin fiziksel olarak ölümden dirildiğini veya bunu yapacağını söylemez.

6. Kutsal Kitabın mesajı benzersizdir. Kutsal Kitap şiirsel veya ayrık fikirlerin derlemesi değildir; Rabbi ve O’nun bizim için olan planlarını ortaya koyar. Geçmişte bir şeylerin yanlış gittiğini ve Rab ile olan ilişkimizin koptuğunu belgeler. Bize bu ilişkiyi nasıl kurtarabileceğimizi ve bunu yapmanın faydalarını anlatır. Kutsal Kitabın bu konu hakkında sunduklarının özetini okumak istersen aşağıda linki bulunan “Tanrı’ya Ulaşmak” makalesini okuyabilirsin:
https://www.tanriyitanimak.com/konular/ulasmak.html

 Tanrı'yla arkadaşça bir ilişki başlatmaya ne dersiniz?
 Bize e-mail ile ulaşın…

BU MAKALEYİ PAYLAŞIN: