×
ARAMA
TanriyiTanimak.com
Bak - Keşfet - Sor
Soru & Cevap

Rab kadın olabilir mi?

PDF

Soru: "Rab kadın olabilir mi?"

Rabbi bir kadın olarak görmek muhtemelen doğru bir bakış açısı değildir ancak Kutsal Kitap Rabbin kadınsı yönlerini de gösterir. İsa Mesih, Matta 23:37’de şöyle der:

“Ey Yeruşalim! Peygamberleri öldüren, kendisine gönderilenleri taşlayan Yeruşalim! Tavuğun civcivlerini kanatları altına topladığı gibi ben de kaç kez senin çocuklarını toplamak istedim, ama siz istemediniz.”

Ayrıca Rabbin bilgeliği Mezmurlarda1 bir kadın olarak karakterize edilir. Ancak Yeni Antlaşmada, İsa Mesih’in Rabbin Bilgeliği olduğu söylenir2.

Kutsal Kitapta Rab çoğunlukla kendisini bir erkek olarak göstermeyi seçmiştir. Kutsal Kitap Rabden ilham alır3 ve O’ndan hep erkekmiş gibi bahsedilir. Bu yüzden Rab kendisini insanların “erkek” olarak anlamasını istemiştir.

Ancak, Yaratılışın ilk bölümünde bize insanın (âdemoğlu; sadece erkek cinsiyetinden olanlar demek değildir) Rabbin suretinde hem erkek hem de kadın olarak yaratıldığı söylenir.

“Tanrı insanı kendi suretinde yarattı, onu Tanrı’nın suretinde yarattı. Onları erkek ve dişi olarak yarattı.”4

Bu nedenle Rab hem “erkekliği” hem de “kadınlığıyla var olmuşsa buna şaşırmamalıyız, böylece hem erkekler hem de kadınlar Rab ile ilişki kurabilir. Rab annelik (tavuk) güdüsüyle kabul edilebilir ve aynı zamanda Kutsal Baba olarak adlandırılabilir (Rabbin Kutsal Yazılarda da sık sık kendisini böyle ifade ettiğini görürüz). Rab şefkatli, doyurucu olmakla birlikte kudretli ve güçlüdür.

Elbette Rab bizden çok ötededir, sadece kadın veya erkek değildir. O’nun suretinden yapılmış olsak ve Rabbin kim olduğunu yansıtsak da, insanlar olarak Rabbin tamamını kesinlikle temsil edemeyiz. Bir sanatçı kendi portresini çizse de sanatçının kendisi, ortaya çıkan sanat eserinden çok daha fazlasıdır.

Dikkat edilmesi gereken şeyse Rabbin bize kendini gösterme şeklidir. Rab İsa Mesih şahsında bir adama dönüşmüş ve bizi O’nunla bir ilişkiye sormayı arzu etmiştir. Bu konuyla ilgili daha fazla bilgiye ulaşmak istersen, aşağıda linki yer alan “Tanrı’ya Ulaşmak” makalesine göz atabilirsin:

https://www.tanriyitanimak.com/konular/ulasmak.html

 Tanrı'yla arkadaşça bir ilişki başlatmaya ne dersiniz?
 Bize e-mail ile ulaşın…

Dipnotlar: (1) ör: Mezmurlar 1:20, 8:11 ve 9:1 (2) 1. Korintliler 1:24 (3) 2. Timoteos 3:16 (4) Yaratılış 1:27


BU MAKALEYİ PAYLAŞIN: