×
ARAMA
TanriyiTanimak.com
Bak - Keşfet - Sor
İlişkisel Sorunlar

Flört Konusunda Görüşlerim Neden Değişti?

Çünkü bir gün yaşayacağın pişmanlık, yaşadığın zevkten çok daha etkili olacaktır.

PDF

Şöyle bir özdeyiş vardır: "En iyi plan, başkalarının akılsızlıklarından faydalanmaya yönelik olan plandır." Bu makalenin temel konusu bu özdeyişle özetlenebilir. Sizlerle kızlar hakkında bildiğim bazı şeyleri paylaşmak istiyorum. Aşağıda, seksi evliliğe saklamamın 10 sebebini sıraladım.

SEBEP #1:
Seks çıldırılacak bir şey değildir.

Üniversitedeyken hemen hemen her gece bir başka kız ile yatmaktaydım. Bunu filmlerde söylemeseler de hemen hemen herkesin bildiği bir şey vardır: bir gecelik ilişkinin sabahında içiniz bomboş kalkarsınız. Hatta pişmanlık bile duyarsınız.

Üniversitedeyken benim için seks bir din gibiydi. Sabah, akşam ve gece her an aklımda seks vardı. Bu durumda benim için seks yapmanın tam bir tatmin sağladığını düşünebilirsiniz, ancak durum tam aksiydi.

Senin tecrübelerine benziyor mu? Sen de sabah kalkıp yanındaki yabancıya bakıp kendini kötü hissettin mi? Eğer cevabın evet ise, kendi kendine şu soruları sorabilirsin: "NİYE BÖYLE OLUYOR? Seks eğer benim için bu kadar önemliyse, niçin arkasından boş bir his beni kaplıyor?"

Bu boşluk beni çok şaşırtmıştı. Ben de şu sonuca vardım: "Demek ki daha fazlasına ihtiyacım var." Bu cümleyi hayatımızdaki her hedef için kullanmışızdır. Örneğin çok istediğimiz bir araba, elde edene kadar onu deli gibi istesek de, belli bir zaman sonra o araba bizim için "fena değil" konumuna düşer ve bir başka arabanın bizi tatmin edeceğini umarız.

Boşluk devam etti ve ben sonunda evlilik öncesi seksin o kadar da matah bir şey olmadığına karar verdim. Şarkıların, filmlerin abarttığı kadar değildi seks. Öyle olsaydı herkese tam bir mutluluk ve tatmin sağlardı. Ortada bir "boşluk" olmayacaktı.

SEBEP #2:
Kadınlara karşı daha saygılı olmak.

Seks konusunda çoğunlukla kızların erkeklerden farklı olduğunu öğrendim. Bir kız seks yaparsa bunu şöyle açıklar: "Ama ben ona aşığım". Neden durum böyledir? Birisi şöyle demiş: "Kızlar seksi, sevilebilmek için kullanır; erkekler sevgiyi sevişebilmek için kullanır."

Genelde hikaye şudur: Genç kız, bir erkekle bir gün evlenmeyi hayal eder; aynı erkek bu kızla nasıl sevişeceğini hayal eder. Kızın içinde bir şey ona bunun doğru olduğunu söylerken adamın içindeki bir şey tam aksini söyler ama adam devam eder. Niye? Şüphesiz fiziksel zevk için, ancak benim bulduğum bir başka sebep daha vardır: Seks yapan bir erkek kendisini erkek gibi hisseder. Ancak gözden kaçan nokta şudur: Bir kadını aldatmanın erkekliği nerededir?

Benim keşfettiğim bir başka şey de şudur: Eğer bir kadını şereflendirirsen aynı zamanda kendini şereflendirirsin. Niye? Çünkü bir gün yaşayacağın pişmanlık, yaşadığın zevkten çok daha etkili olacaktır. Rob Roy isimli filmde, şöyle bir ifade vardı: "Şeref, bir adamın kendisine verdiği bir hediyedir." Eğer kalbindeki doğru olanı yaparak bir kadını onurlandırırsan, uzun vadede pişmanlık hissetmeyerek kendi kendini de onurlandırmış olursun.

SEBEP #3:
Bir başkasının karısı.

Benim kast ettiğim şudur: Benim seks yaptığım kızların çoğu şu an başka erkeklerin eşi. Kendimi o adamların yerine koyduğum zaman, yaptıklarımı yapmamış olmayı dilerim. Hatta keşke o an geriye dönüp kendi kendime bir tokat atabilsem derim.

Evleneceğim zaman benim eşime de aynı şeylerin yapılmış olduğunu düşünmek benim şimdiden midemi bulandırmaktadır. Sen düşününce ne hissediyorsun? Eğer birisi aynı şeyleri senin eşine yapsa bu seni mutlu eder miydi? Kız arkadaşın varsa ona bunları başka bir erkeğin yapması fikri sende ne uyandırıyorsa, o duyguyu alıp binle çarparsan eşin konusundaki hislerini daha iyi anlayabilirisin.

Bir adım daha öteye gidersek o kız birisinin kızıdır. Ya senin kızın olsaydı? Ya da kız kardeşin? Ben kızımın benim gibi birisi ile çıkmasını asla istemezdim. Ondan faydalanacak olan bir adam. Artık kızlara farklı bir perspektif ile bakıyorum. Benim için kızlar artık başka birisinin gelecekteki eşi, şu an ki kızı ve kız kardeşidir.

SEBEP #4:
Seks benim en iyi ilişkilerimi öldürdü.

Üniversitedeyken bir sevgilim vardı; benim rüyalarımın kızı. Onunlayken asla soluk bir an yoktu. Birbirimizi tamamen tamamlıyorduk. Biz kısa bir süre sonra benim girişimlerimle sevişmeye başladık.

Seks kısa bir sürede bizim ilişkimizin odak noktası oldu. Ben onun başka yönlerine olan ilgimi yitirmeye başladım. Bir süre sonra birbirimize bağlanacağımıza birbirimizden uzaklaşmaya başladık. Sahip olduğum en iyi ilişkiyi seks öldürmüştü. İnsanlar birbiri ile değişik şekillerde iletişim kurabilir: duygusal, aklen, fiziksel ve ruhsal. Ancak ben sevgilimle fiziksel olarak iletişime başlayınca diğer unsurlar kısa devre yaptı. Sonuç olarak ilişkimiz sönmeye başladı. Eğer beklemesini bilseydik bugün hala beraber olabilirdik.

Ben bu durumun bir çok kere sayısız ilişkilerde tekrar ettiğini gördüm. Sadece kendiminkileri değil, herkesinkini kast ediyorum. Bence bunun bir sebebi olmalıydı.

SEBEP #5:
Evlilik öncesi seks ilişkinin diğer parçalarını yıkar.

Benim için bir kızla seks yaptıktan sonra gerçekleşen iki şey vardı. Geçmişe dönüp baktığımda bunun her zaman olduğunu söyleyebilirim; tabi o zamanlar bu durumun farkında değildim. İki şey buydu: 1) Ben istemesem bile seksten sonra o kız için olan saygımı kaybettim; 2) Kız istemese bile seksten sonra bana güvenmemeye başladı.

Ben bunun neden olduğunu bilmiyorum, ancak sadece bunun olduğunu biliyorum. Belki de bu bizim doğamızın bir parçasıydı. Emin olduğum tek bir şey vardı: Yalnız değilim. Bu durumun başkalarında da gerçekleştiğini defalarca gördüm. Evlilik öncesi seks yaşayanların evliliklerinde bu yüzden çok fazla sorun yaşadıklarını biliyorum. Bu iki kişi evliliklerinin en önemli iki unsurunu, saygıyı ve güveni, seks uğruna kurban etmişlerdir.

Yeni evli bir çiftin ayda bir defadan az seks yaptıklarını biliyorum----sebep adamın kadına saygı duymaması ve kadının adama güvenmemesi ve kendisini ona vermek istememesi. Bu durum hem çok üzücü hem de çok yaygındır. Ancak hiç kimse bu konuda toplum önünde konuşmaz. Filmler evlilik öncesi seks yapanların yaşadığı bu sorunlara hiç değinmez. Ortada kimsenin görmek istemediği bir gerçek vardır.

SEBEP #6:
Eşimle sevişmek için evlenmeyi beklemek, evliyken daha iyi bir seks yaşantısına açılan kapıdır.

Niçin? Çünkü eşimin bana karşı sınırsız güveni olacaktır ve bana kendisini özgürce güvenle sınırsız olarak verebilecek ve ben ona sonsuz bir saygı duyacağım. Öğrendiğim bir ders: Eğer bir kız bir adama güvenmezse, kendisi büsbütün ona vermeyi istemez. İçinde bir yerlerde onunla olmaktan zevk almaz.

"Kızlar seksi, sevilebilmek için kullanır; erkekler sevgiyi sevişebilmek için kullanır," bu durumda da bir çift evlilik öncesi seks yapar. Kız, bunu erkeği kendisine bağlamak için yapar. Adam, bunu ilişkiden daha fazlasını istediği için yapar. Nikahtan sonra kadın istediğini elde etmiştir: bir erkekten adanmışlık içeren bir ilişki, öyle ki artık onu elde etmek için seksi kullanmaya ihtiyaç duymaz. Evlenilmeden önce seksi kullanan kadın artık seksten uzak durmaktadır ve bu durum dargınlığın tohumlarını atar. Erkek ise evlenmeden önce istediğini elde etmiş, eşinin değerleri hakkında duyduğu saygıyı yitirmiştir. Erkek hala seks ister ancak bunu yaşam bağlayıcı bir eylem olarak görmez. Böylece evlilik içerisindeki seks yaşamı yavaş yavaş solmaya başlar.

Ben bu yazdıklarımı uydurmuyorum. Artık üniversiteden mezun oldum ve etrafımdaki bir çok arkadaşımın evli olduğu düşünülürse, ben bu yazdıklarımı sürekli olarak görüyorum.

Panzehir: Seks için evliliği beklemek hem erkeğin kadına hem kadının erkeğe olan saygısını arttıracaktır. Sonuç olarak bekleyen çift evlilik yaşamında daha derin bir saygı ve sevgi yaşayacak, çok daha sık ve anlamlı bir cinsel yaşama merhaba diyeceklerdir.

SEBEP #7:
Başka kadınlarla seks yaşamamak benim evlilik içinde yaşayacağım cinsel yaşamın daha iyi olmasını sağlar.

Seks iki insan arasında bir bağ oluşturan esrarengiz bir şeydir. Problem şudur: daha çok kızla aramda bağ oluşturdukça, bir kişiyi sevmem, bağlanmam zorlaşmakta, ileri yaşamda evleneceğim insana karşı bağlı kalmam riske girmektedir. Seks yapıştırma bandı gibidir, daha çok yüzeye yapıştıkça yapışkanlığı azalır. Kısa bir süre sonra, herhangi bir şeyi yapıştıramaz.

Eğer ben evlenmeden önce diğer kızlarla bağlılık kurarsam ilerde eşimle bağlılık nasıl kurarım? Ondan almam gereken zevki ve neşeyi alamam, onu istediğim kadar çok sevemem. İleride eşim olacak kadına sadık olarak geçireceğim her gün, onunla daha iyi bir ilişki yaşayacağımın garantisidir.

Komik olan şudur: kültürümüzde zina kötülenir ancak evlilik öncesi seks bağışlanır, evlilik öncesi yaşanan ilişkiler zinciri hoş görülür, doğal veya modernliğin bir parçası olarak nitelendirilir. Eğer yaşam denkleminden zaman birimini çıkartırsanız, evlilik öncesi seks zinadır. Zinanın bir evliliği nasıl yaralayacak olduğunu hayal edebiliriz, evlilik öncesi seks de neredeyse aynı sonucu oluşturur. Bir erkek ve kadın arasındaki potansiyel bağı yok eder.

SEBEP #8:
Bir kadınla "cinsel uyuşumum" olup olmadığını görmek için sevişmeme gerek yoktur.

Seks bir ilişkinin en güzel kısımlarından birisidir, ancak en önemli kısmı değildir. Bir ilişkide her şeyin yolunda gitmesi durumunda seks bu ilişkiye tat veren çikolata sosu gibidir. Ancak pastanın keki pişmeden, sosu dökerseniz pasta yenmez. Eğer pasta pişmiş ise, evlilik gerçekleşmiş ise, bu ilişkide yaşanacak seks gerçekten olağanüstü güzellikte olur. Bu yüzden eşimle evlenmeden önce cinsel uyuşumumuz olup olmadığını görmek için ilişkiye girmem gereksizdir. Ne de olsa her açıdan mükemmel olan bir ilişkide, seks de mükemmel olacaktır.

Eğer bir ilişkiyi değerlendirmek için seksi baz alırsanız bu ilişkide yaşanacak cinsel hayat çok başarısız olacaktır. Eğer cinsel performansınızı mercek altına alırsanız, kötü olduğunuz anlar, başarısızlık ve bazı sorunları fark edersiniz. Eğer ilişkinizi götüren şey seks ise, ilk sorunda ilişkiniz sekmeye başlayacaktır, paniğe kapıldıkça cinsel açıdan daha da kötüleşecek ve ilişkinizi kaybedeceksiniz. Bu bir tür kısır döngüdür. Kendinizi kısa bir sürede odaya kapatılmış ve aciz durumda bir seks objesi gibi hissedersiniz.

Eğer sekse değil de ilişkinin diğer unsurlarına odaklanırsan, o zaman kendi kendini özgür bırakmış olursun ve seks yaşarken kendini baskı altında hissetmezsin. Üniversiteye giden bir genç olarak sekse odaklanmamak mümkün değildir, bu yüzden riskten kaçınmak ve cinsel bir ilişki olasılığı barındıran ortamlardan, ilişkilerden kaçınmak ve evliliği beklemek en iyisidir.

SEBEP #9:
Seksten daha tatmin edici bir şey.

İçinizden bu cümleyi okuyunca "tabi tabi" dediğinizi ve güldüğünüzü tahmin edebiliyorum. Aslında üniversitede geçen yoğun seks yaşantım ve bunun açtığı yaralar, boşluk, bana evrendeki en tatmin edici şeyi, varlığı, bulmamı sağladı: Tanrı'yı.

Biliyorum bu okuduklarınız size garip gelebilir, ancak bana biraz daha katlanmanızı rica edeceğim. Tanrı, bizi öyle bir şekilde yaratmıştır ki, O hariç hiçbir şeyden tam olarak tatmin olmamız mümkün değildir. İçimizdeki işlemciyi bu şekilde dizayn etti ve her birimizin hard diskine bu programı yerleştirdi. Birisi, "her birimizin içinde Tanrı şeklinde bir boşluk vardır" demiştir.

Bu yüzden insanlar kariyerlerini, sevgililerini, eşlerini, moda tarzlarını sürekli olarak değiştirme ihtiyacı duyarlar, çünkü her birisi tam bir tatmin duyacakları ve bilmedikleri bir şeyi ararlar. Bunu bir insanda bulamadıkları zaman bir düş kırıklığı ve acı hissederler, bazen de öfke. Bir sevgili gider, diğeri gelir, bu seferkinin diğerinden daha tatmin edici olacağını ve yolculuğun sonu olduğunu ümit ederiz. Asıl sorun şudur: Gerçek mutluluğa ve tatmine sadece ve sadece TANRI'da kavuşabiliriz.

Tanrı bizi o kadar çok sevmektedir ki, Kendisinden alacağımız mutluluğu herkese sunmaktadır. Hiçbir şey veya hiç kimse Tanrı'dan daha önemli değildir. Benim satın aldığım her şey, yattığım her kadın, peşinden koştuğum her ideoloji, takımımın Avrupa şampiyonu olması, hiçbir şey bana tam mutluluğu ve tatmini sağlayamamıştır - içimdeki boşluğu sadece TANRI doldurabilmiştir. Bu durum özellikle İsa Mesih yaşamıma girdikten sonra gerçekleşmiştir. "İsa, «Yaşam ekmeği ben'im. Bana gelen asla acıkmaz, bana iman eden hiçbir zaman susamaz» dedi"1. Bu sözcükler benim yaşamıma birebir uymuştur. Tanrı yaşamıma girdiğinden beri içimdeki boşluk dolmuştur. Hiçbir şeyin bana veremediğini, seksin veremediğini, daha derin bir memnuniyeti bana Tanrı vermiştir.

SEBEP #10:
Tanrı beklememiz için bize kuvvet vermiştir.

Ben cinsel ilişkiye girmeyeli yıllar geçmiştir. Keşke hala bakir olabilseydim. Benim de içimde bir çok pişmanlık var, daha önce dediğim gibi seksin mutluluğu kısa ama acısı uzundur. Geçmişimdeki kız arkadaşlarıma yaptıklarımdan dolayı içimde acı vardır. Benim de gelecekte yaşayacağım evlilik için, hem ümitlerim hem endişelerim var. Ancak Tanrı benim geçmiş yaşantımla yüzleşmeme yardım etmiş ve beni tamamen bağışlamıştır, gelecek için benim yanımda durarak bana ümit vermektedir. Tanrı beni değiştirmektedir ve şimdiden beni çok değiştirmiştir.

Tanrı aynı zamanda bana seks konusunda evlenene kadar bekleme gücü vermiştir. Kesinlikle bu konuda ciddi bir mücadele yaşadığım zamanlar olmuştur ancak Tanrı bana bunlara göğüs gerecek gücü vermiştir. "Her insanın karşılaştığı denemelerden başka türlü denemelerle karşılaşmadınız. Tanrı güvenilirdir, gücünüzü aşan biçimde denenmenize izin vermez. Dayanabilmeniz için denemeyle birlikte çıkış yolunu da sağlayacaktır."2 Bütün şeyler O'nla mümkündür. Günler, haftalar akıp gitmektedir ve ben ilerde yaşayacağım güzel evliliğin ümidi ile beklemekteyim. Her geçen gün benim Tanrı ile olan ilişkim güçlenmektedir ve hayatımın her alanında O'na güvenmekteyim.

Nereden Başlamalı?

Bir gün yaşayacağınız ilişkide hem bir eş hem de bir baba olarak başarılı olmak istiyorsanız, başlamanız gereken yer: kendinizsiniz!!! Bunun yolu iyi bir eş seçiminden ya da çocuklarınızı iyi yetiştirmekten önce, kendinizi ve Tanrı'nızı tanımanızdadır. Sahip olabileceğiniz en ÖNEMLİ ilişki, TANRI ile olan ilişkinizdir. Bu ilişkinin kurulması, sizi diğer ilişkilerinizde de başarılı kılacaktır.

Tanrı aşkın ve seksin yaratıcısı, tasarlayıcısıdır. Tanrı bize bunları, bizim mutluluğumuz için vermiştir. Eğer O'nun yarattığı bu unsurları en iyi ve doğru bir şekilde kullanmak istiyorsak, O'nun bizlere verdiği kullanma kılavuzunu iyi okumamız gerekir: KUTSAL KİTAP. Tanrı keyfi bir diktatör değildir, bize "onu yap" "bunu yapma" demez, her şeyi sebebi ile gösterip bizim için iyi olanı, kutsallığımıza yaklaşacak yaşamlar sürmemizi istemektedir. Tanrı, yukardan bize bakıp "ahlak dersi veren bir kişi" değildir. Eğer Tanrı bize seks için evliliği beklememizi söylüyor ise, bunu söyleme sebebi, kimin patron olduğunu bizlere göstermek değil, sebep, benim için en iyi olanı benim için arzulamasıdır; neden? Çünkü beni, benim uğrumda çarmıh üzerinde canını verecek kadar sevmektedir. Tanrı beni bir erkek olarak yaratmıştır, benim için en iyisini bilmektedir ve bana en iyi olanı vermek istemektedir.

Tanrı'yı Kişisel Olarak Bilmek.

Kutsal Kitap, İsa Mesih'in beden almış olan Tanrı'mız olduğunu belirtir: "Söz insan olup aramızda yaşamıştır" İsa Mesih'te Tanrı'nın yüceliğini görürüz: "Biz de O'nun yüceliğini, Baba'dan gelen, lütuf ve gerçekle dolu olan biricik Oğul'un yüceliğini gördük"3. Peki biz Tanrı ile bir ilişkiye nasıl başlarız?

Tanrı'nın bizim için gerçek bir sevgisi vardır ve onu bilmemizi istemektedir. . . ancak bir problem vardır. O'nunla aramızda günahlarımızdan örülmüş bir duvar vardır. Günah Tanrı'yı ve başkalarını mükemmel bir biçimde sevme konusunda başarısız olmak demektir.

Tanrı'nın beden almış hali olan İsa Mesih, gönüllü bir şekilde bizim günahımızı omuzlayıp haç üzerinde canını vermiştir. Bunu yapma sebebi, kendisinin son kurban olması, bizim günahlarımızın affedilmesi, bedelinin ödenmesi ve Kutsal olan Tanrı'dan bizi ayıran günah duvarını yıkmaktır. İsa Mesih, evreni yaratan, üzerinde gerildiği çarmıhı yaratan, kendisine işkence yapan Roma'lı askerleri yaratan, bileklerine çakılan çivileri yaratan Tanrı, bizden, kendi canını vermesi, bize elini uzatması karşılığında sadece evet dememizi beklemektedir.

Sen de İsa Mesih ile sonsuza dek devam edecek bir ilişkiye başlayabilirsin. "«Çünkü Tanrı dünyayı o kadar çok sevdi ki, biricik Oğlu'nu verdi. Öyle ki, O'na iman edenlerin hiçbiri mahvolmasın, ama hepsi sonsuz yaşama kavuşsun."4 İnanmak demek güvenmek demektir. İsa Mesih'in sizin yerinize çarmıh üzerinde canını verdiğini ve bu yüzden sonsuz bir yaşama kavuştuğunuza güvenmektir. Tanrı ile bir ilişkiye şimdi başlayıp sonsuza kadar sürdürebilirsin. Eğer yüreğinizin çağrısı bu şekilde ise, Tanrı'ya samimi bir şekilde aşağıdaki duayı edebilirsiniz:

"Sevgili Rabbim, sana gereksinimim var. Çünkü bana olan sevginden ötürü benim günahlarıma karşılık kendini kurban olarak sundun. Bu nedenle sana sonsuz teşekkürler sunarım. Şimdi kalbimin kapısını sana açıyor ve Seni Kurtarıcım ve Rabbim olarak kabul ediyorum. Günahlarımı bağışlayıp bana sonsuz yaşam sunduğun için çok teşekkür ederim. Yaşamımın yönetimini benden al ve beni kendi istediğin gibi bir kişi yap, AMİN"

Yazan: İsimsiz

 İsa Mesih'i az önce yaşamıma davet ettim. (Bu konuda size faydalı olabilecek bilgiler göreceksiniz)…
 Tanrı'yla arkadaşça bir ilişki başlatmaya ne dersiniz?
 Bize e-mail ile ulaşın…

Dipnotlar: (1) Yuhanna 6:35 (2) 1. Korintliler 10:13 (3) Yuhanna 1:14 (4) Yuhanna 3:16


BU MAKALEYİ PAYLAŞIN: